26.09.23 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії
9/26/2023

Україна отримала 100 млн доларів від Світового банку під гарантію Сполученого Королівства. Зазначені кошти є частиною п’ятого додаткового фінансування проєкту «Підтримка державних видатків для забезпечення стійкого державного управління в Україні» PEACE in Ukraine.
США й Україна підписали меморандум щодо співпраці для забезпечення стійкості енергосистеми України на суму 522 млн доларів.
«Український народ за 18 місяців повернув собі половину територій, жоден американець не загинув, НАТО збільшилося, російська економіка розвалюється, російська армія знищена – це була гарна інвестиція для американського народу... Це партнер, про якого я мріяв. Вони готові воювати. Їм просто потрібна наша економічна та військова допомога. … Якщо ми переможемо його (путіна) в Україні, то світ стане кращим. Все, що для цього потрібно – американська військова підтримка», – заявив сенатор США Ліндсі Грем.
Перші американські танки M1 Abrams вже доставлені в Україну.
Президент Польщі Анджей Дуда підтримує передачу його країною Україні вживаного військового обладнання після того, як відбудеться його заміна на нове.
Україна й Польща планують впродовж 3-5 років створити військово-медичний хаб, у якому поляки допомагатимуть лікувати українських військових, навчатимуть український персонал і перейматимуть досвід України.
Міністр оборони Сполученого Королівства Грант Шаппс назвав «водонепроникною» підтримку Києва Лондоном.
Глава Комісії ООН з розслідування воєнних злочинів та інших зловживань, скоєних під час вторгнення росії в Україну Ерік Месе заявив, його команда «зібрала додаткові докази, що вказують: застосування тортур російськими збройними силами в районах, які вони контролювали, було поширеним і систематичним» явищем. «У деяких випадках тортури застосовувалися з такою жорстокістю, що це спричиняло смерть жертви», – додав він.
Правозахисники у співпраці з прокуратурою України готують досьє воєнних злочинів для подання до Міжнародного кримінального суду (МКС) зі звинуваченнями росії у навмисному спричиненні голоду під час війни проти України.
Місія Міжнародного валютного фонду (МВФ) розпочинає технічні дискусії з представниками України у контексті підготовки до другого перегляду програми розширеного фінансування (EFF).
165 оборонних компаній із 26 країн світу вже підтвердили участь в українському Форумі оборонних індустрій восени в Києві.
Міністерство оборони Німеччини спростувало поширюваний російськими державними ЗМІ фейк про те, що в зоні бойових дій в Україні нібито знищили німецький танк Leopard «з екіпажем із Бундесверу».
Глава МЗС Фінляндії Еліна Валтонен не впевнена, що зміна керівника в росії здатна перетворити її на нормальну миролюбну демократію.
рф
Служба державної безпеки (СДБ) Латвії почала додаткову перевірку інформації щодо можливого експорту латвійськими компаніями мікросхем на російські військові заводи.
Ризький міський суд за публічне виправдання і прославляння воєнних злочинів та злочинів проти миру, а також за розпалювання національної та міжнаціональної ворожнечі засудив засновника й адміністратора російськомовної групи у Facebook «Кримінальна Латвія» юрія міхайлова до двох місяців позбавлення волі.
Американський фонд Baring Vostok продав свою мажоритарну частку в колекторському агентстві «пєрвоє клієнтскоє бюро» на росії. Baring Vostok працював на рф понад десять років, і за цей час агентство стало лідером у наданні колекторських послуг із часткою на ринку майже 20 %.
Інвестиційний фонд Da Vinci Capital продав бізнес на рф.
Китайська компанія Haier закриває завод з виробництва побутової техніки Candy в російському кірові. тов «канді с.н.г.» ліквідовують через «низьку прибутковість»: «виробництво побутової техніки Candy в кірові зупинено, оскільки завод мав працювати зокрема на Європу». До початку війни проти України на заводі планувалося виробляти до 1 млн. одиниць техніки на рік.
цєнтробанк рф стверджує, що найближчими місяцями офіційна визнана інфляція на росії продовжить зростати і до кінця 2023 року буде 6–7 %. Водночас мінекономікі рф попередило населення, що інфляція у 2024 році «буде на досить високих рівнях» (наводиться середня цифра на рівні 7,2 % проте реально очікується набагато більшою).
росіяни продовжують накопичувати борги: за даними цєнтробанка, у серпні кредити для населення зросли на 979 млрд руб (4,1 трлн руб з початку року) – це 3,2 % приросту за місяць і 20,7 % за рік.
Через запроваджені масштабні міжнародні санкції з березня 2022 року росіяни не мають можливості використовувати в інших країнах картки основних міжнародних платіжних систем Visa та MasterCard, випущені російськими банками. На сьогодні для них доступна лише китайська платіжна система UnionPay, проте коло російських банків, що емітують їх, невелике. До того ж вартість обслуговування велика, а за зняття готівки доведеться заплатити неабияку комісію.
Після зупинення постачання на рф оригінального препарату від американської компанії Celgene на основі леналідоміду для лікування множинної мієломи, на рф з’явилося багато підробок («реплік»), що призвело до різкого падіння цін на ці ліки. російські фармацевтичні компанії продають препарат майже з нульовою рентабельністю.
мінфін рф знизив оцінку надходжень дивідендів до бюджету росії на найближчі три роки: 2024 року – на 23 %, до 650,4 млрд руб, 2025 року – до 585,1 млрд руб (попередній прогноз – 823,6 млрд руб). Основними джерелами надходження дивідендів до бюджету буде газпром, сбєрбанк, транснєфть, роснєфтєгаз.
Уже цієї зими росіянам піднімуть тарифи на газ майже на 20 %. Таке підвищення тарифів рекордне за останнє десятиліття – тільки так доводиться наповнювати бюджет газпрому, що втратив майже третю частину звичного виторгу, головним чином через втрату на європейському ринку. Перші зміни у платіжках росіяни побачать у липні 2024 року – тарифи збільшаться на 11 %, а з 2025 року на всі 8,2 %.
З 26 жовтня 2023 року набуде чинності новий закон «о гражданствє російской фєдєрації». Аби отримати російський паспорт, іноземному громадянину, окрім постійного проживання на території рф, знання російської мови та надання необхідних документів, доведеться вивчити історію росії та російське законодавство. У якій саме формі ці знання потрібно буде підтвердити, поки що невідомо. Отримати громадянство у шлюбі з росіянином можна буде лише за наявності спільної дитини.
У 2024 році індексація зарплат співробітників федеральної державної служби в росії не проводитиметься.
Комерційний банк Luminor Bank, що працює у Латвії, Литві та Естонії, оголосив, що з 25 вересня в білорусі більше не можна буде розплачуватися його платіжними картками у торгових і сервісних точках, що діють на території країни, а також в інтернет-магазинах. Також не можна буде зняти гроші у банкоматах, розташованих на території білорусі.
У мінздравє білорусі виділили топ-спеціальностей лікарів, яких зараз не вистачає в регіонах. Насамперед бракує анестезіологів і реаніматологів, понад 17 % посад яких вакантні. Гостро потрібні також лікарі діагностичного профілю та стоматологи. Згідно з опитуванням, проведеним групою незалежних соціологів та профспілкою медиків, 31,7 % медичних фахівців зовсім не задоволені умовами праці.
міністр лєсного хазяйства рб алєксандр кулік вже вдруге заявив, що Захід не хоче купувати білоруські пелети, а виробники так і не змогли знайти заміну ринку Євросоюзу, який закрився для них через санкції.
У білорусі продовжують шукати «дармоїдів». По всій країні збирають інформацію про зайнятість населення, щоб оновити базу утриманців. Надати такі дані до «дармоїдської» комісії потрібно до 21 жовтня, щоб у грудні не опинитися з-поміж «не зайнятих в економіці». В останній місяць року буде чергове оновлення бази.
мінскій городской суд 4 жовтня розгляне позов мін'юсту щодо ліквідації громадського об'єднання «бєлорускій комітєт «дєті чєрнобиля»». Створене у 1986 році після аварії на Чорнобильській АЕС, об'єднання займалося захистом фізичного та психічного здоров'я, прав та інтересів білоруських дітей, які постраждали від аварії.