Етнічні гетто як нова реальність життя в рф
10/24/2024

У російських містах створилися справжні етнічні гетто. Як антимігрантська кампанія кремля прискорює їх формування, ідеться у дослідженні The Jamestown Foundation.
Сучасна економіка росії неспроможна функціонувати без трудових мігрантів. Приплив «заробітчан» із Середньої Азії та Кавказу до російських міст викликає незадоволення, а часто й обурення у місцевого «корінного» населення.
Політика можновладців рф щодо робітників-мігрантів лише загострює протистояння між «іншими» та «руськими». Вона також створює умови, коли напруга перетворюється на насильство, «яке важко приборкати навіть дедалі репресивнішому режиму путіна». Це настільки політично вибухонебезпечна тема, що досліджень про те, як геттоїзація впливає на міське життя в росії, вкрай мало.
Конфлікти між «корінними» та «заробітчанами» часто трапляються саме через політичні причини, пов'язані з антимігрантськими кампаніями. Зокрема нещодавно ліберально-демократична партія рф закликала позбавити дітей без російського громадянства права на безкоштовну державну освіту. Водночас після теракту в «Крокус Сіті Хол» у березні 2024 року багато російських державних шкіл відмовилися приймати дітей мігрантів, посилаючись на надумані причини. Отже, діти змушені навчатися лише в деяких школах, а підлітки можуть не вчитися взагалі, збиваючись у «вуличні» угруповання кримінально-радикального характеру.
Експерти вважають, що ці чинники призводять до швидкої геттоїзації іммігрантів, уповільнення асиміляції дітей і врешті до появи насильницької та фанатично-політично-радикальної молодіжної субкультури.
Проблема освіти для дітей мігрантів – це лише невелика складова ширшого питання. Сьогодні режим путіна стоїть перед «вибором Гобсона», коли насправді вибору немає. росія не може дозволити собі видворяти мігрантів з одного боку, а можновладці не мають стратегії щодо стримування зростання кількості гетто та насильства з іншого боку. І все це відбувається на тлі дедалі збільшуваних ксенофобських настроїв серед російського населення.
На думку дослідників The Jamestown Foundation, спроби керівництва рф вирішити проблему звичним для них силовим репресивним способом будуть неефективними.