Китай у 2025 – тенденції розвитку
12/9/2024

Німецький аналітичний центр, що спеціалізується на дослідженні Китаю «The Mercator Institute for China Studies» (MERICS), опублікував доповідь щодо основних аспектів зовнішньополітичної діяльності, економічних і суспільно-політичних процесів у Китаї, прогнозуючи тенденції розвитку в 2025 році.
Після вступу Д. Трампа на посаду президента США Китай буде прагнути використати напруженість між Вашингтоном і Брюсселем для поліпшення відносин з ЄС. Водночас Пекін активізує співпрацю з росією для протидії тиску з боку США. Китай очікує, що адміністрація Д. Трампа вдасться до жорсткіших економічних заходів – високі мита на китайський імпорт, посилення обмежень щодо обміну технологіями тощо.
Очікується подальше уповільнення економічного зростання, за прогнозами ВВП у 2025 році буде нижчим, ніж очікувані 4,8 – 4,9 % у 2024 році. При цьому Пекін не прагнутиме стимулювати споживання, зосереджуючись на стабільності та модернізації виробництва.
Китай інвестуватиме в розвиток технологій штучного інтелекту (ШІ) і мікрочипів. Незважаючи на те, що обмеження з боку Вашингтона стають дедалі жорсткішими, КНР працюватиме над подоланням технологічних бар’єрів.
Зростання нерівності та економічні труднощі спонукатимуть Китай до реформ у системі соціального забезпечення, включно з податковою політикою, охороною здоров’я, освітою та підтримкою мігрантів. Водночас посилюватимуться політичний контроль і заходи безпеки. Очікується, що Всекитайські збори народних представників у березні розглянуть низку нових заходів для зміцнення внутрішньої безпеки та соціальної стабільності.