19.01.23 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії
1/19/2023

«російські вимоги до України визнати нові територіальні реалії є неприйнятними та не дозволяють налагодити переговорний процес», – заявив державний секретар США Ентоні Блінкена.
«Це переломний момент у війні і необхідність значного збільшення підтримки України. Якщо ми хочемо досягти мирного рішення шляхом переговорів завтра, ми повинні надати більше зброї сьогодні», – заявив генеральний секретар Північноатлантичного Альянсу Єнс Столтенберг.
«Я підозрюю, що ви продовжите чути про додаткові пакети допомоги у сфері безпеки, додаткове озброєння і можливості для України, які надходять зі Сполучених Штатів. Можливо, уже наприкінці цього тижня», – заявив координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки США Джон Кірбі. США вже завершують формування одного з найбільших пакетів військової допомоги Україні на загальну суму близько 2,5 мільярдів доларів, який вперше включатиме бойові машини Stryker.
«До цієї війни я був проти членства України в НАТО, бо побоювався, що це розпочне саме той процес, який ми бачимо зараз. Тепер, коли процес вийшов на такий рівень, ідея нейтральної України в таких умовах уже не має сенсу», – так прокоментував свою позицію екс-державний секретар США Генрі Кіссінджер.
Прессекретар Міноборони США бригадний генерал ВПС Патрік Райдер на брифінгу підтвердив інформацію, що українські військовослужбовці розпочали навчання у Сполучених Штатах на ЗРК «Patriot».
США виділяють $125 млн на ремонт енергосистеми України.
Польща сподівається, що європейські союзники надішлють до 100 бойових танків Україні для підтримки її зусиль з оборони від російського вторгнення.
Президент Європейської ради Шарль Мішель закликав надати Україні танки.
Міністр оборони Канади Аніта Ананд повідомила, що її країна передасть Україні 200 броньованих машин Senator.
Сполучене Королівство передасть Україні понад 200 броньованих автомобілів.
Латвія відправить в Україну зенітно-ракетні комплекси Stinger, гелікоптери, кулемети з боєприпасами і безпілотники.
Депутати Європарламенту закликали канцлера Німеччини Олафа Шольца передати Україні танки Leopard 2.
Президентка Молдови Мая Санду закликала допомогти Україні виграти війну проти Росії.
Австралійські військові навчатимуть українських у Сполученому Королівстві.
Лідери ЄС, посли держав-партнерів України висловили співчуття українському народу через трагедію з гелікоптером у Броварах, у якій загинуло керівництво МВС та люди на місці падіння, зокрема діти.
Глава МЗС Британії Джеймс Клеверлі після катастрофи гелікоптера у Броварах заявив про готовність підтримати Україну всіма можливими способами.
Європейська комісія розглядає можливість створення офісу міжнародної прокуратури для розслідування злочину агресії росії проти України.
Міністр фінансів Чехії Збинек Станюра вважає, що Україні потрібно більше грошей, ніж 18 млрд євро від ЄС. За його словами, для чеського уряду підтримка України є головним пріоритетом.
Президент Сербії Александар Вучич зазначив, що його країна не може підтримати вторгнення росії в Україну й визнає Крим і Донбас українськими територіями.
рф
За міжнародним рейтингом вартості брендів Brand Finance 500 російські «газпром», «сбєр» та лукойл значно втратили свої позиції. Зокрема минулого року бренд «сбєр» посідав 156-те місце, зараз опустився на 163-те – одразу після французького виробника косметики L`Oreal, втративши 7% своєї вартості, яка наразі становить $ 12 млрд. «газпром» опустився з 325-го місця на 420-те, поступившись компанії AirBnb (короткострокова оренда житла) та виробнику продуктів харчування Wrigley. Вартість «газпрому» знизилась на 19% і тепер становить $ 5,5 млрд. лукойл з 360-го місця перемістився на 457-ме (з 500 представлених в рейтингу), поступившись американській мережі ресторанів мексиканської кухні Chipotle та французькому виробнику косметики Lancome. Вартість лукойлу обвалилась на 17% і оцінюється в $ 5,1 млрд.
Через російську кризу та стагнацію підприємницької діяльності кількість зареєстрованих доменів .ru за підсумками 2022 року зменшилась на понад 250 тис. Від володіння російським доменом .ru відмовилися індивідуальні підприємці та інвестори.
Після повномасштабного російського вторгнення в Україну найбільший у світі реєстратор GoDaddy припинив перепродаж та оформлення реєстрацій доменів .ru, так само вчинив і сервіс 101domains. Реєстратори Namecheap, Bluehost та Ionos обмежили або припинили роботу з клієнтами із рф, інші іноземні компанії ускладнили транскордонні платежі.
Німецька нафтогазова компанія Wintershall Dea (партнер «газпрому») оголисила про вихід з російського ринку. «Продовження нашого бізнесу в росії не є стійким. Агресивна війна росії несумісна із нашими цінностями. Вона зруйнувала співпрацю між росією та Європою», – заявив гендиректор Wintershall Dea Маріо Мерен.
Через погіршення інвестиційного клімату на росії та її міжнародної ізоляції більшість рітейлерів з Туреччини, Китаю та Індії, які заявляли 2022 року про намір відкрити свої магазини на рф, цього не зробили. Водночас понад 50% нових брендів із Китаю, Туреччини, Італії, які виходили на російський ринок, були вкрай незадоволені своєю діяльністю на рф. 2023 року торгові центри москви не зможуть здати в оренду понад 18% приміщень.
2022 року на рф зупинили діяльність 50 провідних компаній світу, ще 22 компанії, які володіють 31 брендом, продали свої російські підрозділи.
2022 року грошові перекази з рф до Грузії зросли на 500% порівняно з 2021 роком і перевищили $ 2 млрд. Щоб обійти запроваджені урядом рф обмеження на виведення з країни грошей (переказувати у будь-який спосіб із рф до Грузії понад $ 2 тис. заборонено) росіяни розбивали свої перекази на кілька траншів.
За даними білстату ввп у білорусі у 2022 році скоротився на 4,7% порівняно з 2021 роком. При цьому влада прогнозувала на той рік зростання економіки на рівні 2,9%.
У білорусі масово штрафують перевізників на фурах з європейськими номерами, які не виконують вимоги влади заправлятися лише на певних АЗС та спеціальним видом дизпалива. Ціна для них на цих заправках суттєво вища, ніж для решти водіїв. Суди конвеєром виносять однакові ухвали про штрафи за «неправильну» заправку вантажівок з ЄС.
Уряд Литви денонсував угоди з білоруссю про прикордонне співробітництво, яке було підписано у 2006 році. Рішення було ухвалене у зв'язку з політичною ситуацією у білорусі після 2020 року, сфальшуванням виборів, інструменталізації мігрантів режимом лукашенка та причетністю білорусі до війни проти України.