29.04.25 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії
4/29/2025

Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус запевнив Україну у подальшій військовій допомозі, навіть у разі припинення підтримки з боку США.
У межах чеської ініціативи Україна з початку року до кінця квітня вже забезпечена 400 тисячами боєприпасів, і фінансування нових закупівель є аж до осені.
«Безпека Європи починається в Україні. Безпека Європи та України не може бути розділена. Ми вирішили значно збільшити інвестиції в оборону. Більше інвестицій в оборону означає більше інвестицій в нашу економіку та потенціал для досліджень і інновацій», – зазначив президент Європейської ради Антоніу Кошта.
США мають показати президенту рф путіну, що Америка може зробити з росії та з нього особисто «корм для риб», заявив сенатор від Республіканської партії Джон Кеннеді, коментуючи перебіг переговорів після закінчення війни в Україні та продовження російських ударів по цивільних об'єктах.
Державний департамент США заявив, що стурбований безпосередньою участю північної кореї у війні росії проти України і наголосив, що розгортання військової присутності пхеньяна має бути припинено. Уряд Південної Кореї підтримав заяву колег.
Військова співпраця росії з північною кореєю, зокрема у підтримці її незаконної агресії проти України, є проявом відчаю з боку рф, яка є ізольована та послаблена, завдяки санкціям ЄС. Про це заявила речниця Європейської комісії Анітта Гіппер.
Військові витрати росії за рік зросли майже на 38 %, до $149 млрд. Порівняно з 2015 роком обсяг таких витрат рф зріс удвічі. Минулого року витрати на оборону становили 7,1 % ВВП росії.
На початку травня на росіян чекає значне подорожчання будівельних матеріалів, ціни можуть збільшитися на 15–20 %.
У рф через зміну тарифів «россетей» за використання інфраструктури почастішали випадки зрізання проводів, підвішених на опорах ЛЕП для підключення до інтернету приватних будинків.
З початку 2024 року російські «патріотичні» активісти та організації написали щонайменше 350 публічних доносів. У підрахунок потрапили доноси від голови ліги безпечного інтернету єкатєріни мізуліной, керівника фпбк віталія бородіна, рухів «зов народа», «русская община» та «сорок сороков». Найбільше доносів за неповні 16 місяців написала організація «сорок сороков» (близько 130). Також серед лідерів за кількістю публічних вимог покарати будь-кого – мізуліна (майже 80) та «зов народа» (понад 50). Найефективнішими виявилися доноси мізуліної – після 60–65 % її звернень проти людей та організацій порушувалися справи чи проводились перевірки. Антилідером став бородін – його доноси почули менш ніж у 40 % від загальної кількості звернень.
У росії створили сайт, на якому провладні активісти ведуть список критиків режиму та війни проти України. Платформа дістала назву «русофоби», а знайти на ній можна дані як широковідомих особистостей, так і менш відомих, які критикують, наприклад, мілітаризацію дитинства в країні. Частину даних узяли з реєстрів російського міністерства юстиції. Фізичних осіб вносять до розділу «враги» та умовно ділять на категорії «антироссийские деятели», «Убежавшая интеллигенция», «бегущие олигархи», «враждебные пропагандисты», «инициаторы санкций» тощо. У профілі кожного з фігурантів, яких нині майже 150 осіб, є зазначення про причини внесення. Окремо ведуть перелік організацій, що називають «вражескими». До таких зарахували, зокрема USAID, British Council та ще майже шість десятків об’єднань.
Тільки 36 суб'єктів рф мають достатньо коштів на закупівлю шкільних підручників у повному обсязі.
Заступник міністра оборони Польщі Цезарій Томчик заявив, що його країна відреагує адекватним чином на російсько-білоруські навчання «запад», які заплановані на вересень.
Служба державної безпеки Латвії (VDD) публічно повідомила про 32 особи, затримані з 2016 року за підозрою у шпигунстві та інших загрозливих національній безпеці діях на користь росії або білорусі.
Рішення УЄФА про проведення фінального турніру чемпіонату Європи з футзалу у Латвії та Литві очікується на наступному засіданні виконкому на початку травня. Про це повідомив порталу Латвійської федерації футболу Вадим Ляшенко. За його словами, участь збірної білорусі на території Латвії наразі неприпустима. Він також не виключив того, що Латвія не братиме участі у фінальному турнірі.
У січні–лютому 2025 року збитковими було 23,8 % усіх підприємств білорусі (без урахування суб'єктів малого підприємництва) – на 4,8 відсоткового пункту більше, ніж за два місяці 2024 року (19 %). У мінську їхня кількість за рік зросла на 6,8 в. п. (з 24,7 % до 31,5 %).
Епідемію коронавірусу зафіксували в Івацевичській виправній колонії № 22 «волчьи норы». В'язні хворіють цілими загонами, але скаржитися їм заборонено. В медчастині колонії не вистачає ліків і ув'язнених лікують парацетамолом, як від звичайної застуди.