Невідомі памфлети Івана Багряного
У матеріалах оперативної розробки відомого політичного діяча і письменника Івана Багряного, які зберігаються в архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України нарівні з довідками, агентурними повідомленнями, планами і звітами нквс/мдб/кдб, знайдено художні твори митця, які чекісти долучали до справи як доказ його антирадянської діяльності. Серед іншого особливий інтерес становлять окремі публіцистичні статті й памфлети автора періоду Другої світової війни, які досі ще не потрапляли в поле зору літературознавців і дослідників його творчості.
9/19/2024
Степан Бандера, український політичний діяч, один із ідеологів і теоретиків українського націоналістичного руху XX століття, голова Проводу ОУН (б) (1909–1959)
Серед архівних документів СЗР України, за якими проходять діячі українського національно-визвольного руху, трапляються цікаві висловлювання, цитати, свідчення, спогади про їхню участь у боротьбі за державність України. За цими матеріалами можна простежити й оцінити роль визначних українців у державотворенні, їхній внесок у здобуття Україною незалежності й боротьбу за її відновлення.
9/11/2024
Андрій Бандера. Батька – за сина
У справі оперативної розробки Степана Бандери, що зберігається в архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України, є низка документів, які стосуються його батька – отця Андрія. Це драматична історія того, як чекісти перекладали свою ненависть до одного з лідерів українського визвольного руху на його близьких родичів. Водночас це й свідчення сили духу людини, яка не зламалася під тиском тоталітарної системи, не відмовилася від своїх ідейних переконань і не стала слухняним знаряддям впливу, як це планувалося на вищому рівні нквс. Знайдені в архівних фондах розвідки документи проливають світло на нові, досі невідомі епізоди цієї історії.
9/5/2024
Андрій Мельник, український державний, військовий та політичний діяч, полковник армії УНР, голова Проводу українських націоналістів, другий голова ОУН (1890–1964 рр.)
Серед архівних документів СЗР України, за якими проходять діячі українського національно-визвольного руху, трапляються цікаві висловлювання, цитати, свідчення, спогади про їхню участь у боротьбі за державність України. За цими матеріалами можна простежити й оцінити роль визначних українців у державотворенні, їхній внесок у здобуття Україною незалежності й боротьбу за її відновлення.
9/2/2024
Микола Плав’юк. Об’єкт розробки кдб «Бездольний» і його доленосний внесок в утвердження незалежності України
Микола Плав’юк увійшов в історію як Президент Світового Конгресу Вільних Українців (1978–1981), багаторічний голова ОУН (1979–2012), останній президент Української Народної Республіки в екзилі (1989–1992). Саме він у серпні 1992 року, на урочистостях із відзначення першої річниці відновлення незалежності України, передав від Державного центру УНР у екзилі Грамоту про припинення його діяльності, президентську печатку, клейноди гетьмана Івана Мазепи і прапор першому всенародно обраному Президентові України Леоніду Кравчуку. Цим він підтвердив правонаступництво та спадкоємність українських державницьких традицій. А в кдб його роль і місце в українській діаспорі та боротьбі за незалежність України очевидно недооцінили і заходи з його оперативної розробки й дискредитації по суті провалили, про що свідчать розсекречені документи з архіву Служби зовнішньої розвідки України.
8/22/2024
«Активізувати агентурні заходи проти мораторію на протистояння в українському визвольному русі»
У 1980-тих роках в середовищі української еміграції дедалі більших форм набував рух за консолідацію українців у всьому світі, розвиток національної ідентичності, об’єднання зусиль у боротьбі за вільну й незалежну Україну, пошук компромісів стосовно низки гострих питань лідерства у визвольному русі, шляхів досягнення поставленої мети. Аби не допустити цього, кдб срср здійснював комплекс активних заходів з посилення розбіжностей і протиріч між найчисельнішими і авторитетнішими еміграційними центрами й організаціями за кордоном. Про це свідчать окремі циркуляри, довідки і вказівки, які збереглися в архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України.
8/9/2024
Зенон Снилик. Учасник трьох Олімпіад
В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено списки жителів США, які мали українське коріння і могли становити оперативний інтерес для органів кдб. Серед них – чимало членів емігрантських організацій, військовослужбовців американської армії, представників наукових кіл, творчої інтелігенції, інженерно-технічних працівників, які проявили себе у перспективних галузях виробництва, та інших. До цього списку включили і Зенона Снилика за особливі заслуги в спорті – як єдиного гравця в історії футболу в США, який брав участь у трьох Олімпіадах підряд.
8/3/2024
«Сувенір» для засновника Служби безпеки ОУН Миколи Лебедя
До постаті засновника, організатора і першого керівника Служби безпеки (СБ) ОУН Миколи Лебедя була прикута особлива увага органів кдб. Навіть коли він опинився далеко за океаном, у США, до нього намагалися підіслати агентів, дізнатися про його погляди, вивідати плани, вчинити гучну провокацію і навіть мали намір за його допомогою реанімувати пошуки золота ОУН, закопаного у прикарпатських лісах. Про те, як це відбувалося, розповідають розсекречені документи з архівних фондів Служби зовнішньої розвідки України.
7/24/2024
Українська Головна Визвольна Рада. Таємні протоколи
80 років тому (11–15 липня 1944 року) в умовах суворої конспірації в передгір'ї Карпат на Львівщині на установчих зборах було проголошено Українську Головну Визвольну Раду (УГВР). Як свідчать розсекречені документи з архіву Служби зовнішньої розвідки України, про створення цього повстанського тимчасового парламенту або уряду України, що воює, сталінські спецслужби дізналися лише наприкінці 1944 року. Тоді внаслідок однієї зі спецоперацій до рук чекістів потрапили протоколи першого засідання УГВР. Але ще упродовж певного часу в нкдб не могли встановити справжні прізвища учасників того першого Великого Збору, які в документі навмисно були змінені.
7/11/2024
Степан Ленкавський: «Здобудеш Українську Державу, або згинеш у боротьбі за Неї»
6 липня виповнюється 120 років від дня народження Степана Ленкавського, одного із засновників та ідеологів Організації українських націоналістів, автора «Декалогу ОУН» («Десять заповідей українського націоналіста»), в якому він виклав основні морально-етичні засади учасника національно-визвольних змагань. Саме принципова і непримиренна позиція до ворогів української державності стала підставою для заведення на нього органами нкгб оперативної справи і планування заходів щодо його ліквідації. Про це свідчать розсекречені документи з архівних фондів Служби зовнішньої розвідки України.
7/5/2024