РОЗСЕКРЕЧЕНА ІСТОРІЯ

singleNews

За ліквідацію Коновальця – трикімнатна квартира і 1 000 рублів на меблі

В архівних фондах розвідки знайдено матеріали, які проливають світло на деякі подробиці широкомасштабної операції з ліквідації голови Проводу ОУН Євгена Коновальця, яку 23 травня 1938 року здійснив Павло Судоплатов за прямою вказівкою іосіфа сталіна. Нові свідчення злочину більшовицького режиму проти українського визвольного руху ґрунтуються на письмових доповідях одного з головних фігурантів справи Василя Хомяка – особливо цінного агента гпу/нквд усрр, який діяв під псевдонімами «Лебедь» та «82» і якому вдалося впровадити убивцю у близьке оточення лідера українських націоналістів під виглядом свого родича.
5/23/2023
singleNews

Павло Скоропадський. У зоні особливої уваги нквд

Поглибленим дослідженням архівних фондів Служби зовнішньої розвідки України виокремлено документи, які  розкривають нові сторінки з життя та діяльності гетьмана України Павла Скоропадського і свідчать про ступінь зацікавленості його особою та загалом гетьманським рухом в еміграції радянських спецслужб – органів гпу, нквд, нкгб у 1920–1940 роках. Нарівні з раніше розсекреченими й оприлюдненими СЗРУ матеріалами це дає змогу напередодні відзначення 150-річчя від дня народження П. Скоропадського, що відзначається 15 травня, зрозуміти, чому він становив таку небезпеку для московської більшовицької влади.
5/15/2023
singleNews

Розвідка УНР. Невідомі сторінки діяльності

Серед архівних документів гпу/нквд УСРР, які накопичувалися в літерних справах із назвами «Контрреволюційна петлюрівщина», «Петлюрівці», «УНР» тощо нерідко трапляються довідки і повідомлення, які проливають світло на невідомі досі сторінки визвольної боротьби, яку не припиняли вести представники розвідки УНР уже в умовах еміграції. Найціннішою з цього є інформація про осіб, які вели цю нерівну боротьбу, вірили у відновлення незалежності України і не йшли на жодні компроміси з ворогом і своєю совістю.  
4/21/2023
singleNews

Українська еміграція – проти присутності СРСР в Лізі Націй

Серед архівних документів розвідки є низка матеріалів про те, як представники української еміграції намагалися відстоювати права українців у Лізі Націй, протестували проти їх порушення радянським комуністичним режимом і навіть рішуче виступали проти присутності СРСР як у цій міжнародній організації, так і в Організації Об'єднаних Націй, що постала згодом на її місці.
4/6/2023
singleNews

«Щоб міг схиляти українських церковнослужителів до приєднання до Московської патріархії»

Серед архівних документів Служби зовнішньої розвідки України низка справ присвячена тому, як радянські спецслужби активно займалися знищенням українського православ’я не лише на території СРСР, а й за кордоном. Характерними стосовно цього є заходи МДБ/КДБ, спрямовані проти Української автокефальної православної церкви (УАПЦ) і її священиків, які були яскравими представниками національно-визвольного руху.
3/29/2023
singleNews

«Розгорнути розвідувальну і пропагандистську роботу стосовно української еміграції»

Внаслідок Другої світової війни величезна кількість українців опинилася із різних причин поза межами своєї батьківщини. Частина з них за добровільною чи примусовою репатріацією повернулася в СРСР. Решта не захотіла цього робити здебільшого з політичних міркувань і залишилася в країнах Європи, Південної Америки, у США й Канаді. Процеси, які відбувалися в тодішньому середовищі української еміграції, стали предметом особливої зацікавленості радянських спецслужб. Органи МДБ/КДБ впроваджували свою агентуру в різноманітні організації і рухи, намагалися внести розкол між ними, спровокувати конфліктні ситуації з місцевою владою, проводили пропагандистські акції на виправдання радянської політики. Про це свідчать розсекречені документи з архіву Служби зовнішньої розвідки України.  
3/22/2023
singleNews

Промова Черчилля у Фултоні і реакція на неї українців

5 березня 1946 року в американському місті Фултон колишній прем'єр-міністр Великої Британії Вінстон Черчилль виголосив історичну промову, в якій заявив про появу «залізної завіси», актуальні виклики і загрози демократичному світові з боку «комуністичної росії», що постали після завершення Другої світової війни, та про необхідність гарантувати безпеку людству, запобігти новим війнам і покласти край тиранії. Одразу «група українських політичних діячів» оприлюднила «Відповідь пану Черчиллю», примірник якої зберігається в архіві Служби зовнішньої розвідки України.
3/8/2023
singleNews

Підроблені листи голови ОУН Штуля-Ждановича до батька. Почерк КДБ

Історія з третім головою ОУН Штулем-Ждановичем є яскравим прикладом того, як в усі часи органи НКВС/МДБ/КДБ СРСР намагалися скомпрометувати і дискредитувати визначних діячів українського національно-визвольного руху. В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено документальні підтвердження того, як шляхом підроблення листів до батька, домішування до реальних відомостей напівправди, а то й відвертої брехні москва кидала тінь на одного з лідерів української еміграції, поширювала вигадки про нібито його співпрацю з радянськими органами держбезпеки, тим самим сіяла недовіру й розбрат серед українців і на цьому тлі намагалася взагалі завдати непоправного удару українській національній ідеї.
3/3/2023
singleNews

Літак для ОУН

Нарівні з матеріалами про створення Союзом гетьманців-державників у Канаді і США у 1930-тих роках шкіл для підготовки українських льотчиків, у архівних фондах знайдено документи про спроби у той самий період придбати літак і організувати льотну школу представниками ОУН. Тоді інформація про це потрапила в поле зору органів ДПУ і неабияк збентежила керівництво сталінських спецслужб у москві.
2/15/2023
singleNews

Євген Врецьона. Шеф розвідки «Закордонного центру ОУН»

Серед закордонних центрів української політичної еміграції найбільший інтерес для радянських спецслужб становили формування ОУН, а в них – провідні діячі й ідеологи, а також керівні кадри Служби безпеки (СБ), яка поєднувала в собі функції розвідки й контррозвідки і нерідко перешкоджала проникненню до лав емігрантських організацій кремлівської агентури. Усіх керівників СБ ОУН брали в активну оперативну розробку як особливо небезпечних ворогів радянської влади. Одним із таких був Євген Врецьона, який у розсекречених архівних документах СЗР України проходить як шеф розвідки «Закордонного центру ОУН» із підпільним псевдо «Волянський».
2/9/2023